Прийнято законопроект Законопроект про сільськогосподарську кооперацію

Дата: 04.06.2019 11:11

Верховна Рада прийняла в першому читанні проект закону про сільськогосподарську кооперацію (№6527-Д), один з трьох законопроектів, доопрацьований спільно з профільним парламентським комітетом, разом з аграріями та громадськими активістами. Документ спрощує регламентацію і створення діяльності кооперативів, передбачає порядок виходу, виключення члена сільськогосподарського кооперативу або ліквідації такого кооперативу, закріплює механізм повернення внесків членів кооперативу тільки в розмірі, в якому були внесені відповідні внески. Також прийнятий законопроект передбачає норму, яка надає кооперативам, зареєстрованих раніше, можливість привести свої установчі документи у відповідність із цим законом протягом 3 років з моменту його прийняття. Крім того членами коопператівів можуть бути як фізичні, так і юридичні особи, і передбачається наявність асоційованого члена кооперативу, не зобов'язаний брати участь у сільськогосподарській діяльності кооперативу, і при цьому асоційований член отримує виплати на пай в розмірі та в порядку, визначеному відповідно до статуту кооперативу . Законопроектом передбачено, що при ліквідації кооперативу асоційований член сільськогосподарського кооперативу має переважне право, в порівнянні з іншими членами кооперативу, на повернення паю. Ці кооперативи можуть бути і прибутковими, і неприбутковими. При цьому чітко закріплюється механізм розподілу чистого фінансового результату прибутку сільськогосподарського кооперативу, крім сільгоспкооперативів, які діють без мети отримання прибутку. При цьому прибуткові сільськогосподарські кооперативи зможуть реалізувати продукцію, вирощену членами кооперативу, тільки сприяти розвитку вітчизняного фермерства. Даний законопроект передбачає, що на законодавчому рівні закріплюється державна підтримка сільськогосподарської кооперації, як з державного, так і з місцевих бюджетів, зокрема, у вигляді компенсації в розмірі до 90% суми єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, сплаченого відповідними сільськогосподарськими кооперативами. В цілому законопроект сприятиме легалізації виробництва сільськогосподарської продукції в малих і дрібних господарствах і розвитку ринку надання сільськогосподарських послуг. Безумовно, його прийняття сприятиме збільшенню кількості одноосібників, розвитку земельних відносин, ринку надання сільськогосподарських послуг. Автори законопроекту обрали шлях повного оновлення законодавства про сільськогосподарську кооперацію адже на сьогодні частка виробничих сільськогосподарських кооперативів в Україні становить в сільськогосподарському виробництві всього-на-всього 1%, в той час як в країнах ЄС становить від 40% до 50%, а в окремих державах і секторах доходить до 70%. В обслуговуючих кооперативах у нас працює всього-на-всього 30 000 чоловік, що складає 0,2% сільського населення України. Із зареєстрованих близько до тисячі виробничих і обслуговуючих кооперативів існує менше половини, і вони існують на папері.

Джерело: https://uteka.ua/ua/publication/news-14-novosti-zakonodatelstva-1-zakonoproekt-o-selskoxozyajstvennoj-kooperacii-prinyat-v-pervom-chtenii

Підготовлено в межах проекту "Різні громади - спільне рішення для економічного зростання"